Na světě je nový nástroj pro testování přístupnosti webu od User1st


Vývojáři z User1st se zabývají vývojem platforem a nástrojů pro zlepšování přístupnosti. Nyní vydali vlastní accessibility Checker, který slouží kodérům a webmasterům k tomu, aby si mohli sami otestovat zda je jejich obsah přístupný.

Nástroj Uchecker je zásuvným pluginem do prohlížeče Chrome a funguje jak v samotném Chromu, tak i v nástrojích postavených na Chromium a Chrome IDK, mezi které patří i řada vývojových a designerských prostředí pro webové developery. Kontrolu přístupnosti webového obsahu si tak může provést opravdu každý.

Po instalaci lze nástroj používat jako klasický plug-in Chrome i jej volat z profesionálních nástrojů přes aplikační rozhraní. Nástroj projede celý obsah stránky a využije k tomu kontrolní schémata standardu WCAG i vlastní speciální kontrolní pravidla a poskytne uživateli seznam prohřešků proti přístupnosti a v řadě případů ho i navede správným směrem jak je opravit.

Nástrojů pro přístupnost není nikdy dost. User1st (což v překladu znamená uživatel na prvním místě) navíc tvořili kontrolu nejen podle papírových specifikací, ale i podle reálných potřeb a zkušenosti jak uživatelů se zdravotním postižením, tak webmasterů.