Archiv obsahu

Příspěvek Datum
Jak si optimálně nastavit Windows 10 pro odečítače obrazovky: Jaká nastavení si upravit na počítači s Windows, aby co nejlépe fungoval odečítač obrazovky pro zrakově postižené a nevidomé uživatele, na to se v silvestrovském článku na vzdělávacím portálu Pélion zaměřil adek Pavlíček.
Na světě je nový nástroj pro testování přístupnosti webu od User1st: Nástrojů pro otestování přístupnosti webu není nikdy dost. Navíc jsou většinou jen jednorázové či nepřesné. O to víc potěší zprava, že byl vydán skutečně profesionální nástroj použitelný jak pro obyčejné uživatele tak i pro profesionální nasazení.
Metodická pomůcka Jak na přístupnost pro vědecké instituce: Středisko společných činností Akademie věd zpracovalo pro pracoviště AV a potažmo tedy i pro všechny ostatní výzkumné instituce metodiku jak na přístupnost internetových stránek a tím na plnění povinnosti podle Zákona č. 99/2019. Metodika obsahuje i návodný kontrolní seznam a vzorové prohlášení o přístupnosti.
Strojové popisování obrázků – jak moc je přínosné pro uživatele?: Dnes se podíváme na článek, který potěší především praktické testery. Jednou z možností, jak si přístupnost webu otestovat, je využít odečítač obrazovky. S jeho pomocí pak můžete nejen na stránce odhalit chyby, ale dokonce je i napravovat. My si v článku ukážeme, jak na to s funkcemi vestavěnými v prohlížečích.
Metodický postup pro tvorbu srozumitelných sdělení ve veřejné správě a pro tvorbu zjednodušených textů pro osoby vyžadující zvláštní přístup (Metodika Easy to read): Ministerstvo vnitra zpracovalo metodický návod pro tvorbu snadno čitelných textů ve veřejné správě a to nejen pro osoby se zdravotním postižením. Metodika vychází z mezinárodních doporučení Easy to read.
Seminář Co musí nově splňovat webové stránky veřejné správy: Ve spolupráci s nakladatelstvím Forum připravuje další edukativní seminář primárně určený pro veřejnou správu. Na semináři se účastníci seznámí s oblastí přístupnosti a dozví se praktické rady, jak na to.
Jak při testování přístupnosti webových stránek s odečítačem obrazovky pracovat s HTML kódem stránky: Dnes se podíváme na článek, který potěší především praktické testery. Jednou z možností, jak si přístupnost webu otestovat, je využít odečítač obrazovky. S jeho pomocí pak můžete nejen na stránce odhalit chyby, ale dokonce je i napravovat. My si v článku ukážeme, jak na to s funkcemi vestavěnými v prohlížečích.
Šablona pro vyhodnocení souladu s WCAG pro nástroje podporující ISO auditního ITMPL: Připravili jsme pro zájemce šablonu v pŕíslušném standardu pro auditní nátroje na soulad s přístupností podle WCAG2.
Zahájili jsme práce na zcela novém znalostním portálu: Poslední měsíce jsme zápasili s různými CMS systémy pro tvorbu znalostních portálů. A tak dlouho jsme zápasili, až jsme se rozhodli si raději vytvořit vlastní systém a na něm postavit zcela nový znalostní portál.
O portálu
Kontakt
Vzorové prohlášení o přístupnosti: Připravili jsme (nejen) pro povinné subjekty v souvislosti s povinností ze Zákona 99/2019, o přístupnosti, vzorové prohlášení o přístupnosti. K dispozici je přímo i předpřipravený text v různých formátech.
Poradna: Jsme obecní firma na správu budov. Dotýká se nás tedy nový zákon o přístupnosti?
Cesta k přístupnému webu: odevzdáním výsledků auditu přístupnosti práce nekončí, ale začíná: A o auditech ještě jednou. Zpracováním auditu a jeho akceptováním to zdaleka nekončí. Je na čase se zabývat i jeho závěry a naučit se přístupnost brát jako důležitou schopnost. Jak na to se podíváme v dnešním článku Radka Pavlíčka.
Audit přístupnosti: co vše by měla obsahovat závěrečná zpráva: Nechat si udělat audit webových stránek je sice hezké, ale... Bude vám opravdu k něčemu? Jak poznáte správný audit od odfláknutého? A co by takový audit měl vždy obsahovat?
WCAG 2: Principy a pravidla standardu Web content accessibility guidelines: Český překlad základních součástí mezinárodní normy WCAG - principy a pravidla přístupnosti
WCAG 2: Kontrolní seznam přístupnosti: Český kontrolní seznam přístupnosti obsahu podle standardu WCAG. Obsahuje podrobné kroky, díky kterým si může správce obsahu zkontrolovat zda a jak moc je v souladu s principy a pravidly WCAG.
Představení WCAG: Mezinárodní standard Web content accessibility guidelines: WCAG je nejkomplexnější mezinárodní norma pro přístupnost (nejen) webového obsahu. Je základem pro celou oblast přístupnosti a lze konstatovat, že kdo je v souladu s WCAG, má vše dobře a splněno. Je tedy dobré o WCAG vědět.
Nová a stará právní úprava přístupnosti: Dne 9.4.2019 nabyl účinnosti nový zákon o přístupnosti. Ten sám říká i vše potřebné o tom, jaká právní úprava vlastně platí. Stávající ustanovení v zákoně o přístupnosti a vyhláška byly sice zrušeny, ale jsou přesto paradoxně stále platné. Co tedy vlastně platí?
Zákon č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru: Zákon, který stanovuje komplexní právní úpravu pro oblast přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru. Transponuje se jím evropské směrnice WMAA. Jedná se o aktuálně platnou moderní úpravu přístupnosti pro povinné subjekty.
Vyhláška č. 64/2008 Sb., o přístupnosti: Vyhláška o přístupnosti sice byla zákonem 99/2019 zrušena, nicméně sám zákon stanoví, že se do účinnosti jeho postupů jsou povinny povinné subjekty řídit podle této vyhlášky. Je tak sice paradoxně zrušena, ale stále platná. Vyhláška obsahovala konkrétní technická pravidla pro přístupnost.
MAAP - Mobile application accessibility principles: MAAP je dosud jediný obecně přijímaný soubor základních principů pro přístupnost mobilních aplikací, na kterém se shodly firmy stojící za vývoje mobilních OS. Zahrnuje deset klíčových principů, které rozpracovávají jednotlivé metodiky pro vývojáře platforem.